Blok
FotkyFotky:

ASIE: Zkratka
China: Lijiang
China: Shenzhen
Thailand: Nan
Thailand: Phuket
HK: Buddhas
LPC: Second Year
LPC: Ma On Shan
LPC: EE Dinner

Praha:

Listopad 2007
Září 2007

Hongkong:

Květen 2007
Duben 2007
Březen 2007
Únor 2007
Leden 2007
Prosinec 2006
Listopad 2006
Říjen 2006
Září 2006
Srpen 2006
Červen 2006
Květen 2006
Duben 2006
Březen 2006
Únor 2006
Leden 2006
Prosinec 2005
Listopad 2005
Říjen 2005
Září 2005


Gong hei fat choi!

Úterý 20. února 2007

Přeji všem štastný čínský nový rok! Tentokrát je to rok prasete, a protože se tedy budeme rok živit prasatama, tak zároveň vyjadřuji soustrast muslimům, židům, vegetariánům a prasatům.

Mimochodem, v sekci fotky naleznete co jiného, než nové fotky. A je jich tam spousta. Zdarec!

Polární tygr

aneb můj ideální partner

(to že jsem tohle napsal 14. února, je čirá náhoda, Valentýn je capina)

Středa 14. února

Odpoledne k nám do školy přišel pan spisovatel Nury Vittachi. Je původem ze Sri Lanky, ale žije v Hongkongu. Mluvil o tom, jaký je ve světě nepoměr mezi místy, kde literatura vzniká a kde doopravdy lidé žijí. Kolik znáte asijských spisovatelů v poměru s tím, kolik znáte evroamerických? A přitom v Asii žije snad 70% světové populace. No, tohle samozřejmě překvapující informace není. Co mě ale během povídání s panem Nurym překvapilo, že Popelka pochází původně z Číny. Někdo by možná obhajoval, že příběh o chudé dívce, která se vdá díky tomu, že se vejde do malé botičky, vznikl nezávisle na více místech na světě, ale v Číně ho určitě napsali jako první - už někdy před 1700 lety. Možná si pan Nury vymýšlel, tak se radši zeptejte pana Googleho. Já už jsem se ptal a tady jsem našel odpověd.

A teď ta zajímavá část z hodiny kreativního psaní. Měli jsme za úkol napsat na papír naší nejoblíbenější barvu, zvíře a cestu vlakem. K tomu jsme měli připsat tři popisující slova. Můžete si to zkusit taky, pro zábavu. Napište to klidně česky. Můj zápis vypadal takhle:

Orange - juicy like an orange, highlighting, warm
Polar tiger - contrasting, powerful, not existing
Beijing-Moscow - long, relaxing, sharing (ano, znám to pouze z vyprávění…)

No proč jsem napsal toho polárního tygra - když někomu o polárním tygrovi vyprávím, tak vždycky ví, o čem mluvím. Přece o tom bílém tygrovi s černýma pruhama. No a zní to jako polární medvěd. Takže tomu každý věří. Před pár měsíci jsem byl sám překvapený a zklamaný, když jsem zjistil, že v polárních oblastech tohle zvířátko opravdu nežije.

A k čemu ten psycho test byl - první tři pojmy popisují nás samotné. Další tři slova popisují našeho ideálního partnera. To poslední má popisovat náš milostný život. Ještě nevím přesně, co znamená, že můj ideální partner je ten, který neexistuje. Ale moc povzbudivě to nezní. No snad se ale nějaká ta polární tygřice na tom světě přece jen najde... Mějte se fajně.

Jak jsem měnil vizáž

Středa 14. února (u nás se slaví Valentýn, doufám že tomu Česko odolává)

"I am a buddhist
and a nudist
- And I like sunshine.
Smoking, yoga, just for fun."

Ano, samozřejmě, tady tohle je pouze opilecký popěvek, obnažování těla a kouření k buddhismu většinou nepatří. Ale ne tak úplně. Jednu část těla si buddhisté odhalují více než ostatní lidé, hádáte správně, jedná se o hlavu. Symbolický význam jsem zatím nevyčetl, ale určitě se tu nabízí několik praktických důvodů. Představte si třeba meditujícího mnicha s dredama. Já bych mohl vyprávět o tom, jak to šimrá a svědí. Pokud si takový dreďák myje hlavu často, dredy se mu začnou rozpadat a pokud mu úplně nevypadají, tak aspoň vypadají strašně. Stojí to hodě času, pokud chcete, aby si dredy držely svůj tvar. Zvlášť pokud se jedná o našeho hypotetického mnicha-rastamana, který je pravděpodobně asiat a jeho vlasy jsou příliš rovné na to, aby jako dredy držely pohromadě bez práce. No ale buddhistický mnich nemá na péči o dredy čas, protože musí meditovat, prosit o jídlo, modlit se a kdo ví co ještě. Zkrátka a jednoduše, dredy ani dlouhé valsy se k buddhismu nehodí.

Má vlastní zkušenost mi potvrdila, že dredy mám moc rád, ale ne na sobě. Při meditaci mi sice nevadily (to je ale asi proto, že nemedituji), ale při soustředění jsem se pořádně soustředit nemohl. A taková porucha soustředění při soustředění, to je zapeklitá věc.

Devět měsíců jsem si kvůli nim pořádně neumyl hlavu. Copánky samotné byly velmi čisté a ani nesmrděly, ale má kůže na hlavě (když je něco na hlavě, je to pohlavní…?) vypadala jako zoo. Když už se mě i Amaranta (člověk, co ty dredy spoluvytvářel) zeptala, jestli se nechci ostříhat, tak mi došlo, že je asi opravdu čas.

Svou hlavu bez vlasů jsem neviděl už asi čtyři roky. Před pár lety mi jedna dívka řekla: "Ty jsi asi bez vlasů vypadal jako debílek, že jo?". Tak jsem si nebyl úplně jistý, jestli se svojí pohlavní zoologické zahrady chci nadobro vzdát, ale to už moje rastamanská éra odpadávala dred po dredu. A pak strojkem. Za pár minut jsem podle očitých svědků změnil z Bobal Marleyho na vojáka. Můj kamarád Mopati (Botswana) se při prvním pohledu na mě vyjádřil, že už mě nemůže brát vážně jako klauna. Jako klauna mě vážně stejně nikdo nebere, navíc při představení jsem si stejně vždycky uvázal na hlavu červený šátek, jinak by mi ta dredy padaly do očí (a malé děti se mě bez šátku bály). Takhle to má aspoň tu výhodu, že se mě hongkongská policie nebude bát a nebudou se ke mně chovat jako k překupníkům drog.

Ten kdo to zažil, ví o čem mluvím. Konečně jsem si umyl hlavu. Když si sundám mikinu, tak se mi nic nerozcuchá (dobře, dredy se rozcuchat taky nedají, ale stejně…). Už se mi z hlavy nepráší lupy do klávesnice. Cítil jsem se o několik let mladší, a prý tak i vypadám. A teď aspoň vím, že kdybych někdy chtěl poznat život buddhistických mnichů z jejich perspektivy, tak se nemusím obávat holení při vstupu do kláštera…

Na závěr bych chtěl sdělit toto: dnešní příspěvek by mohl vyznít negativně vůči dredům. To ale jen proto, že jsem si je právě ostříhal a snažím se to pro sebe zdůvodnit. Jinak mi stále lidi s dredama přijdou sympatičtější a zajímavější. Esteticky se mi to líbí víc než vojenský sestřih. Nicméně, ať se mě nikdo nesnaží přesvědčit, že je to pohodlné. A teď se půjdu soustředit na meditaci…