Blok
FotkyFotky:

ASIE: Zkratka
China: Lijiang
China: Shenzhen
Thailand: Nan
Thailand: Phuket
HK: Buddhas
LPC: Second Year
LPC: Ma On Shan
LPC: EE Dinner

Praha:

Listopad 2007
Září 2007

Hongkong:

Květen 2007
Duben 2007
Březen 2007
Únor 2007
Leden 2007
Prosinec 2006
Listopad 2006
Říjen 2006
Září 2006
Srpen 2006
Červen 2006
Květen 2006
Duben 2006
Březen 2006
Únor 2006
Leden 2006
Prosinec 2005
Listopad 2005
Říjen 2005
Září 2005


Černošičtí Číňané

aneb náhody, nad kterými se mi nedávno zatočila hlava

Pátek 9. listopadu 2007

Nic jiného než neuvěřitelné náhody mě nenutí vykřičet sve zážitky do internetového světa. Dnešní sled událostí byl ale velmi neočekávaný - začalo to zprávou od kamaráda MeYina, se kterým jsem se měl už asi měsíc potkat kvůli doučování čínštiny. Jak můžou svědkové potvrdit (vrazily do nás totiž na ulici Ája s Lenkou, taky náhoda, ale malicherná ve srovnání s těmi následujícími) potkali jsme se s MeYinem na Můstku, po chvíli bloudění jsme se usadili v jednom hudebním klubu a spustili jsme českočínsky. Nebudu rozebírat o čem, mimochodem jsme ale prodiskutovali zvukovou podobnost názvů měst Olomouc a čínského Wulumúči. Skeptici, říkejte si co chcete, ale určitě tam je nějaká souvislost!

Po příjemné sinocentristické koverzaci jsme se rozloučili a já šel domů na vlak, na Smícháč. Opuštěný perón v pátek v podvečer navozoval docela ponurou náladu. Na lavičce opodál seděl pán a paní. Podle oblečení a tašek se mi jevili asociální, nijak mě nepřitahovali a tak jsem je dál nezkoumal. Najednou ale, co to slyším, zvuky čínštiny. To už mi hučí v té mojí made-in-china hlavě? Paní byla pravda asijatka, ale ten pán vypadal příliš evropsky, ba přímo česky. A zase. Něvěřil jsem ani uším ani očím, tak jsem jen nenápadně prošel kolem, abych si potvrdil, že mluvili velmi jasnou mandarínskou čínštinou. "Nííí Hááó!", pozdravil jsem.

Zeptal jsem se čínsky, jestli mluví čínsky. Zní to absurdně, ale co. Pán mi stroze odpověděl, asi tak, jako když se vesnického hospodského zeptáte na to, jestli je zdejší.

Povídali jsme celou cestu. Ti manželé bydlí taky v Černošicích, i když nejsou místní. Pán emigroval v roce 68, bydlel v Anglii a mnoho let učil angličtinu v Číně, takže mluví dost plynule. Loučení u černošického nádraží přerušil až můj mobil. Volala mi Wendy, jedna dívka z Hongkongu. Potkal jsem jí před pár dny v tomtéž černošickém expresu.... Tento rok studuje v Berouně a bydlí v Dobřichovicích! Hen Háááo!