Blok
FotkyFotky:

ASIE: Zkratka
China: Lijiang
China: Shenzhen
Thailand: Nan
Thailand: Phuket
HK: Buddhas
LPC: Second Year
LPC: Ma On Shan
LPC: EE Dinner

Praha:

Listopad 2007
Září 2007

Hongkong:

Květen 2007
Duben 2007
Březen 2007
Únor 2007
Leden 2007
Prosinec 2006
Listopad 2006
Říjen 2006
Září 2006
Srpen 2006
Červen 2006
Květen 2006
Duben 2006
Březen 2006
Únor 2006
Leden 2006
Prosinec 2005
Listopad 2005
Říjen 2005
Září 2005


První obraz

Úterý 23. května

Ještě nikdy v životě jsem si obraz nekoupil, ale všechno musí být jednou poprvé. Tato malba má ale pro mě zvláštní význam, je na ní přece Anna, která tak zůstane celý přiští rok přibitá na mojí stěně.

Obraz namalovala Betina jako součást své maturitní práce.

Dobrá večeře a Kolja

Čtvrtek 18. května

Zkouškové období pomalu odchází, takže si možná dovedete představit, jak to tu začíná vypadat. Člověk nemusí do školy, takže konečně máme čas na ty důležité věci (úklid a tak, samozřejmě). Včera to ale začalo být i trochu smutné, protže Emma, moje cirkusová name-mate z Finska, musela kvůli své poraněné noze předčasně odletět... tak jsme pro ní udělali aspoň předčasný maturitní večírek, s cirkusem, s ovocem... vzlyk

Amaranta měla z nějakého důvodu štěstí a Julie, moje učitelka zeměpisu ji pozvala na večeři - no Ama nechtěla jít sama a tak jsem sešel dvě poschodí do bytu Julie taky.

Zákaz pití alkoholu naštěstí v bytech učitelů není kontrolován a tak jsem mohl zakusit jihoafrického vína. Večeři vařila Juliina přítelkyně Marge, ryba, brambory, no prostě to bylo pěkné, strávit zase jednou večeři v malém počtu lidí, v domácím prostředí, žádná kantýna nebo čínská restaurace.

Jak ale přišla řeč na filmy, tak jsem měl opravdu radost, protože Julie měla ve své sbírce Kolju, narozdíl ode mě s anglickými titulky... takže jsem konečně mohl Svee ukázat jeden (podle mě) z nejlepších českých pokladů.

"složenky, krávy jedny zelený nenažraný" nebo "čmariky čmariky" se sice skrz titluky "made in China" přeloží jen těžko, ale Kolja, kdo by to byl býval čekal, měl úspěch i v Hongkongu...

Čas se tady krátí, takže pokud ještě překousnu závěrečný esej z jazyka mateřského, tak se za páru dní konečně vrátím, zatím vás zdravím...

V jazycích propleteni

Pátek 12. května

Test z matematiky, který trval děsivé tři hodiny, jsem přežil kromě slabé bolesti hlavy ve zdraví. Při studiu integrálů samozřejmě pokračoval výzkum naší českoamerické lingvistické laboratoře - dnes jsem vymyslel pro změnu jazykolam židovský:

You did to Judit what they did to David?
(Ty jsi dělal Judit to co oni dělali Davidovi?)

A ještě když jsem učil Sveu mluvit česky, tak jsem ji z pochopitelných důvodů naučil výraz "být jak mátoha". Pokud se chcete přesvědčit, jak ohebné slovo mátoha je, tak si přečtěte dnešní Slovo Dne. Mějte se hezky...

Hrajeme si s angličtinou

Pondělí 8. května

Obklopen angličtinou si člověk uvědomí, jak nedokonalá tato řeč může být. Ostatně jako každá jiná řeč. Uvidíte sami, že některé věty jsou tak nesrozumitelné, že ani nejde poznat, jestli jsou anglicky.

Při debatování s Cedarem o syntéze mluveného jazyka mi Cedar ukázal, že program na čtení anglického textu je standardní součástí anglické verze Win XP. Pokud tento systém máte, doporučuju se na to podívat, je s tím opravdu hodně legrace (Contro Panels - Sound, Speech, Audio Devices - Speech - Text to Speech)

Abychom toho automatického mluvku trochu vyzkoušeli, tak jsme vymýšleli co nejvíce anglických vyjímek, jazykolamů a tak dále... Progooglovávali jsme se ke slovům, která se píšou stejně, ale vyslovují jinak. Nacházeli jsme různé seznamy homonym a heteronym, na nějaké stránce šílených lingvistů jsme pak našli snad i seznam slov, která se píšou jinak a vyslovují jinak, ale to už začalo být moc absurdní.

Opravdu jsem byl ohromen, jak Microsoft umí hezky mluvit. Tak například slovo "live" vyslovil počítač ve větě "I live in a live city" pokaždé správně. Samozřejmě, větu "´Live´ is an adjective, but ´to live´ is a verb" už trochu popletl.

Pro pobavení nás i počítače jsme se tedy dali ještě do vymýšlení jazykolamů. Zkuste si říct někomu následující větu, schválně jestli pozná, že je to anglicky:

That dead dad bets that bed that that dead bat is bad.

(Tento mrtvý otec se sází o tuto postel, že tento mrtvý netopýr je špatný. Možná by to sloveso "is" šlo nahradit taky - ale mrtvý netopýr se sázet už přece nemůže...)

Žonglování

Úterý 2. května

Navzdory blížícím se zkouškám se stále věnuju žonglování. Přiložený obrázek je ještě z představení Anima, které jsme provedli na naší škole před pár týdny.

Když jsem šel ale před dvěma týdny žkonglovat s Amarantou do Tsim Sha Tsui (část HK), tak mi místo peněz hodil jeden pán-byznismen do klobouku vizitku se slovy "you call me". Má videoprodukční firmu, tak co by ne. Abych mohl své žonglování prezentovat náhodným cizincům, tak jsem si vytvořil žonglovací stránku